![📍](https://static.xx.fbcdn.net/images/emoji.php/v9/t86/1.5/16/1f4cd.png)
Ο φράκτης δεν είναι αυτή τη στιγμή η απάντηση στο μεταναστευτικό. Ο φράκτης ας υπάρχει, το έχουμε πει σε όλους τους τόνους. Θεωρώ, όμως, απαράδεκτο να γίνονται απευθείας αναθέσεις. Βλέπω μια προσπάθεια από τη ΝΔ να ανεβάσει τα θέματα της λεγόμενης ασφάλειας. Θα μας ξαναπεί πάλι για τον υβριδικό πόλεμο. Αν είναι δυνατόν να χρησιμοποιούν την έννοια του πολέμου. Νόμιμες, ελεγχόμενες, εισόδους θα έχουμε με βάση το διεθνές δίκαιο ή η χώρα μας θα είναι καταγέλαστη και θα καταδικάζεται, παραβιάζοντας διεθνείς συνθήκες; Εγώ θέλω όσοι είναι πρόσφυγες να αντιμετωπίζονται ως πρόσφυγες, όσοι είναι οικονομικοί μετανάστες να αντιμετωπίζονται ως οικονομικοί μετανάστες. Θέλω η Ευρώπη να αναλαμβάνει το μερίδιο της ευθύνης της. Να υπάρχει μια πολιτική αλληλεγγύης. Δεν θέλω η χώρα μας να κατατάσσεται δίπλα στον Όρμπαν και στην Μελόνι. Δεν θέλω να ασκείται πολιτική μισαλλοδοξίας στο εσωτερικό της χώρας, δεν θέλω να εργαλειοποιείται ο ανθρώπινος πόνος. Όπως δεν το ήθελα που το έκαναν πριν από εκατό χρόνια στους δικούς μας ανθρώπους από τη Σμύρνη, οι οποίοι πήγαιναν να ανέβουν στα καράβια και τους χτυπούσαν με τα κοντάκια των όπλων οι σύμμαχοι. Αυτά τα έχει ζήσει η Ελλάδα, πηγαίνετε στην Νέα Ιωνία, στη Νέα Φιλαδέλφεια, να σας μιλήσουν για τους παππούδες τους και πως τους αντιμετώπισαν τότε οι δήθεν σύμμαχοι, οι μεγάλες δυνάμεις. Άρα, χρειάζεται μια σοβαρή μεταναστευτική πολιτική, όχι να εργαλειοποιούμε, ελλείψει άλλων ζητημάτων, το θέμα αυτό στην εσωτερική πολιτική σκηνή. Ο φράκτης έχει τη μικρή του σημασία, δεν απαντάει σε αυτά τα ζητήματα. Εμείς δεν έχουμε ταχθεί κατά του φράκτη.